Results 19th June

Premiers drew with Kaikorai 20-20
Premier Dev lost to Alhambra Union 31-24
Seniors lost to Green Island 11-7
Magpies Premier Colts beat Dunedin Makos 46-15
Ravens Championship Colts – Bye

Other Premier results:
Green Island 42 Dunedin 24
Taieri 49 Zingari 0
Alhambra-Union 20 Harbour 12
University the bye

Southern Match report courtesy of the ODT:
Southern was probably the happier of the sides to leave Bishopscourt with a draw.

The Magpies trailed Kaikorai 20-3 at the break.

But expectations began to swell as the gap narrowed and again, when the scores were locked 20-20.

It was Kaikorai, though, which had the opportunity to win the game in the dying moments.

Ben Miller attempted to slot a dropped goal but missed. Kaikorai also set up a lineout drive from 5m out but the defence was up to the challenge.

The home team controlled proceedings early. Kaikorai was picking off most of Southern’s lineout ball and taking advantage of a good portion of Southern’s mistakes to build pressure.

They also strung together some good phases.

Someone other than Jordan McEntee actually grabbed an intercept. The king will not be pleased but Ben Miller was happy with his effort.

He picked off a floater from Riku Kitahara and scuttled away.

Outside back Corey Miller also registered a five-pointer before the break.

Southern fell further behind when Slade McDowell crossed.

But powerful winger Timoci Tavatavanawai scored to cut the gap and the Magpies mounted further pressure through an utterly dominant scrum which eventually earned them a penalty try.

The draw has created a logjam in the standings. Green Island is clear at the top and Zingari-Richmond is well-entrenched at the bottom. But there are only seven points between the other seven teams.

Draw for Sat 19th June

Seniors:
Premiers v Kaikorai, Bishopscourt, 2.45pm (Frank Cadman Memorial)
Premier Dev v Alhambra Union, Bathgate Park 1, 12.45pm
Seniors v Green Island, Miller Park 2, 2.45pm
Magpies Premier Colts v Dunedin Makos, Kettle Park 1, 12.45pm
Ravens Championship Colts v Bye

Junior Draw:
Under 13
10:00 GI Grizzlies v Pirates Anchormen Miller Park 1
9:00 Taieri Gold v Kaikorai Demons Peter Johnstone 3
10:00 Dunedin Hammerhead Sharks v Taieri Blue Kettle Park 1
10:00 Zingari Dragons v Southern Montecillo 1

Year 7
10:00 Kaikorai Demons v Eastern Bishopscourt 1
9:00 Dunedin Thresher Sharks v Taieri Blue Kettle Park 1
10:00 Southern Pirates v Taieri Gold Hancock 1
9:00 GI Grizzlies v AU Broncos Miller Park 1

Year 6
10:00 Taieri Gold v Kaikorai Black Peter Johnstone Jun 4A
10:00 Dunedin Mako Sharks v Eastern Kettle Park Junior 1
10:00 Zingari Dragons v West Taieri Boars Miller Park Junior 1
10:00 Southern Magpies v Pirates Whitepointers Bathgate Junior 5
10:00 Kaikorai Blue v Green Island Gold Bishopscourt Junior 1
10:00 Harbour v Taieri Black Watson park Junior 1
10:00 Kaikorai White v West Taieri Tuskers Bishopscourt Junior 2
10:00 Green Island Green v Taieri Blue Miller Park Junior 1

Year 5
10:00 Green Island Gold v Kaikorai Blue Miller Park Jun 2
10:00 Pirates Skulls v Dunedin Tiger Sharks Hancock Junior 3
10:00 Southern Magpies v Pirates Raiders Bathgate Jun 6
10:00 Kaikorai Black v West Taieri Wild Hogs Bishopscourt Jun 3
10:00 AU Crazy Horses v Taieri Gold Opoho Jun 1
10:00 Southern Ravens v Green Island Green Bathgate Jun 3
10:00 Taieri Blue v Eastern Peter Johnstone Jun 4B

Year 4
9:00 Southern v Kaikorai Black Bathgate Jun 3
10:00 Zingari Dragons v West Taieri Razorbacks Montecillo Jun 2
10:00 Pirates Jolly Rogers v Taieri Gold Hancock Jun 4
10:00 Dunedin Blue Sharks v Eastern Kettle Park Jun 2
10:00 Green Island Green v Green Island Gold Miller Park Jun 3
10:00 Harbour v Green Island Black Watson Park Jun 2
10:00 Kaikorai Blue v Taieri Blue Bishopscourt Jun 4

Year 3
10:00 Dunedin Bull Sharks v Eastern Kettle Park Junior 4
9:00 Southern v Pirates Bandits Bathgate Jun 4
9:00 Green Island Green v Green Island Gold Miller Park Jun 1
9:00 Harbour v Kaikorai Blue Watson Park Jun 1
9:00 Taieri Blue v Kaikorai Black Peter Johnstone Jun 4
AU Mustangs v BYE

Year 2 Rippa
9:00 Southern v Pirates Blackswords Bathgate Jun 2
10:00 Strath Taieri v Taieri Blue Middlemarch Jun 1
10:00 AU Foals v Green Island Gold Opoho Jun 2
10:00 Kaikorai Black v Green Island Black Bishopscourt Jun 6
10:00 Harbour v Eastern Sawyers Bay School
10:00 Taieri Gold v Dunedin Wobbegong Sharks Peter Johnstone Jun 3
10:00 Green Island Green v Zingari Dragons Miller Park Jun 4

Year 1 Rippa
10:00 Taieri Gold v Eastern Peter Johnstone Jun 2
10:00 Brighton v Green Island Green Brighton Jun 1
10:00 Green Island Gold v Taieri Blue Miller Park Jun 5
10:00 Dunedin Goblin Sharks v Harbour Kettle Park Jun 3
10:00 Southern Magpies v AU Brumbies Bathgate Jun 1
10:00 Kaikorai Black v West Taieri Piglets Bishopscourt Jun 5
10:00 Strath Taieri v Green Island Black Middlemarch Jun 2
Pirates Buccaneers v BYE

Under 5 Rippa
10:00 Dunedin Baby Sharks v Taieri Blue Kettle Park Jun 6
9:30 Green Island Blue v Green Island White Miller Park Jun 6
9:30 Harbour Red v Green Island Kowhai Sawyers Bay School
10:00 Taieri Gold v AU Baby Broncos Peter Johnstone Jun 1
10:00 Zingari Baby Dragons v Harbour Blue Montecillo Jun 4
10:00 Kaikorai Black v Brighton Bishopscourt Jun 10
10:00 Green Island Green v Green Island Black Miller Park Jun 6
10:00 Southern Magpies v Pirates Sparrows Bathgate Park Jun 7
10:00 Kaikorai Blue v Green Island Gold Bishopscourt Jun 9

Results 12th June

Premiers beat Dunedin 32-10 (Ron Reggett Memorial)
Premier Dev lost to Dunedin Dev 67-24
Seniors beat Taieri 31-0
Magpies Premier Colts lost to Harbour 18-14
Ravens Championship Colts beat Kaikorai Wolves 24-17

Match Report from the Otago Daily Times:
Southern started the game well and had early possession and territory but could not convert the pressure into points.

Dunedin slowly worked its way into the game on the back of its big pack and after two lineout drives were brought down, referee Fraser Hannon lost patience, awarded a penalty try and sent hooker Joe Cairns to the bin.

Inexplicably, that was the last of any meaningful attacking efforts from Dunedin.

The smaller Southern pack took control, especially at the breakdown, where it forced numerous turnovers.

No8 Mika Mafi made a break to put centre Josh Buchan away and level the scores.

Then after 30 minutes, flanker Brad Horne found himself out wide with space. He sold a dummy and went over untouched.

Obey Samate kicked a couple of late penalties and Southern led by 10 at the break.

Fullback Samate scored all the points in the second spell with two long-range tries as Dunedin capitulated.

Its forward pack looked slow and lethargic and a mile off the pace, which was a sad way to bring up flanker Hame Toma’s 100th game.

The backline was tactically inept and never kicked for position at any stage.

For Southern, flanker Horne was everywhere and Mafi was strong with ball in hand.

First five-eighth Riku Kitahara controlled the game well with his educated boot and Samate, the game’s best player, was the most incisive and dangerous player on the paddock.

Other Results:
Harbour 10 University 5
Kaikorai 38 Alhambra-Union 22
Green Island 68 Zingari-Richmond 14
Taieri the bye

Member Subs 2021

A reminder that you need to be a financial member to enjoy the benefits of the Southern Rugby Club.
We have the members book for payment at the Bar.

Single Sub $40
Double $60
Magpie Army $100 (formerly the Magpie Supporters Club)
[Benefits: Cheese Cutter speights hat (individually numbered), free drink each Saturday, weekly raffles, sub]

If you aren’t at the Club regularly you can pay your subs online.

Bank Account: 06 0901 0042080 000