100 Club Raffle Draw – 12th June

First Draw for 2021:

6 $50.00 P J McQueen
40 $50.00 Barry Stevens & Stu Williams
91 $50.00 Wayne Bennett
98 $100.00 Belinda Hoad & Steph Brenssell

Raffle Draws are done every Saturday night during the Club after-match speeches at 6pm.

Draw for 12th June

Seniors:
Premiers v Dunedin, Bathgate Park, 2.45pm (Ron Reggett Memorial)
Premier Dev v TBC, 12.45pm
Seniors v Taieri, Peter Johnstone Park 3, 2.45pm
Magpies Premier Colts v Harbour, Bathgate Park, 12.45pm
Ravens Championship Colts v Kaikorai Wolves, Bathgate Park 2, 12.45pm

Juniors:
Under 13
10:00 Pirates Anchormen v Kaikorai Demons Hancock 1
9:00 GI Grizzlies v Taieri Gold Miller Park 1
10:00 Taieri Blue v Zingari Dragons Peter Johnstone 3
9:00 Southern v Dunedin Hammerhead Sharks Bathgate Park 1

Year 7
10:00 AU Broncos v Kaikorai Demons North Ground
10:00 Eastern v Dunedin Thresher Sharks Waikouaiti 1
10:00 Taieri Blue v Southern Pirates Peter Johnstone 4
9:00 Taieri Gold v GI Grizzlies Peter Johnstone 5

Year 6
10:00 West Taieri Tuskers v Taieri Gold Outram Junior 1
9:00 Pirates Whitepointers v Dunedin Mako Sharks Hancock Junior 3
10:00 Taieri Blue v Zingari Dragons Peter Johnstone Jun 5
10:00 Green Island Gold v Southern Magpies Miller Park Junior 1
10:00 Kaikorai Black v Kaikorai Blue Bishopcourt Jun 1
10:00 West Taieri Boars v Harbour Outram Junior 2
10:00 Eastern v Kaikorai White Waikouaiti Junior 1
10:00 Taieri Black v Green Island Green Peter Johnstone Jun 4

Year 5
10:00 Dunedin Tiger Sharks v Green Island Gold Kettle Park Jun 1
10:00 Taieri Gold v Pirates Skulls Peter Johnstone Jun 3
10:00 Green Island Green v Southern Magpies Miller Park Jun 2
10:00 Kaikorai Blue v Kaikorai Black Bishopscourt Jun 2
10:00 Pirates Raiders v AU Crazy Horses Hancock Junior 4
10:00 West Taieri Wild Hogs v Taieri Blue Outram Jun 3
10:00 Eastern v Southern Ravens Waikouaiti Jun 2

Year 4
10:00 Taieri Blue v Southern Peter Johnstone Jun 2
10:00 Kaikorai Black v Zingari Dragons Bishopscourt Jun 3
10:00 West Taieri Razorbacks v Pirates Jolly Rogers Outram Jun 4
9:00 Taieri Gold v Dunedin Blue Sharks Peter Johnstone Jun 2
10:00 Eastern v Green Island Green Waikouaiti Jun 3
10:00 Green Island Gold v Harbour Miller Park Jun 3
9:00 Green Island Black v Kaikorai Blue Miller Park Jun 3

Year 3
9:00 Pirates Bandits v AU Mustangs Hancock Junior 5
9:00 Taieri Blue v Green Island Gold PeterJohnstone Jun 7
10:00 Southern v Dunedin Bull Sharks Bathgate Jun 3
10:00 Kaikorai Black v Harbour Bishopscourt Jun 4
10:00 Eastern v Kaikorai Blue Waikouaiti Jun 4
Green Island Green BYE

Year 2 Rippa
10:00 Pirates Blackswords v Strath Taieri Hancock Jun 3
10:00 AU Foals v Zingari Dragons Opoho Jun 1
10:00 Southern v Green Island Black Bathgate Jun 4
10:00 Eastern v Green Island Green Waikouaiti Jun 5
10:00 Green Island Gold v Taieri Gold Miller Park Jun 4
10:00 Harbour v Dunedin Wobbegong Sharks Watson Park Jun 1
9:00 Taieri Blue v Kaikorai Black Peter Johnstone Jun 8

Year 1 Rippa
10:00 AU Brumbies v Taieri Gold Opoho Jun 2
10:00 Taieri Blue v Brighton Peter Johnstone Jun 8
10:00 Green Island Black v Green Island Gold Miller Park Jun 5
10:00 West Taieri Piglets v Dunedin Goblin Sharks Outram School
10:00 Harbour v Southern Magpies Watson Park Jun 2
10:00 Kaikorai Black v Green Island Green Bishopscourt Jun 5
10:00 Eastern v Pirates Buccaneers Waikouaiti Jun 6
Strath Taieri BYE

Under 5 Rippa
10:00 Brighton v Dunedin Baby Sharks Brighton Jun 1
10:00 AU Baby Broncos v Green Island Blue Opoho Jun 3
10:00 Taieri Blue v Harbour Red Peter Johnstone Jun 1
10:00 Harbour Blue v Taieri Gold Sawyers Bay School
10:00 Pirates Sparrows v Zingari Baby Dragons Hancock Junior 6
9:00 Green Island Kowhai v Green Island White Miller Park Junior 6
9:30 Green Island Black v Kaikorai Black Miller Park Junior 6
10:00 Green Island Gold v Green Island Green Miller Park Junior 6
10:00 Southern Magpies v Kaikorai Blue Bathgate Jun 1

Results from 5th June

Premiers beat Zingari-Richmond 74-15 (Eric Watson Life Members Cup)
Premier Dev lost to University 45-7
Seniors no game
Magpies Premier Colts lost to Kaikorai Devils 33-27
Ravens Championship Colts lost to Dunedin Tigers 31-15

Draw Saturday 5th June

Senior Draw:
Premiers v Zingari-Richmond, Montecillo Park, 2.45pm (Eric Watson Memorial)
Premier Dev v University, Logan Park 6, 12.45pm
Seniors (no games Queens B’day)
Magpies Premier Colts v Kaikorai Devils, Bishopscourt 1, 12.45pm
Ravens Championship Colts v Dunedin Tigers, Kettle Park 2, 11.30am (part of Dunedin RFC’s 150th celebrations)

Junior Draw:
Metropolitan Junior Club Rugby Draw
Saturday 5th June 2021

Under 13
9:00 Zingari Dragons v Kaikorai Demons Montecillo 1
10:00 Taieri Blue v Pirates Anchormen Peter Johnstone 3
9:00 Southern v Taieri Gold Bathgate Park 1
10:00 Dunedin Hammerhead Sharks v GI Grizzlies Kettle Park 1

Year 7
9:00 Dunedin Thresher Sharks v AU Broncos Kettle Park 1
10:00 Southern v Eastern Bathgate Park 2
10:00 GI Grizzlies v Taieri Blue Miller Park 1
9:00 Kaikorai Demons v Taieri Gold Bishopscourt 1
Pirates BountyHunters BYE

Year 6
10:00 Green Island Gold v West Taieri Tuskers Miller Park Junior 1
10:00 Kaikorai White v Pirates Whitepointers Bishopcourt Jun 1
10:00 Kaikorai Blue v Taieri Blue Bishopscourt Jun 2
10:00 Harbour v Taieri Gold Watson Park Junior 1
10:00 Dunedin Mako Sharks v Kaikorai Black Kettle Park Junior 1
10:00 Green Island Green v West Taieri Boars Miller Park Junior 2
10:00 Zingari Dragons v Eastern Montecillo Junior 1
10:00 Southern Magpies v Taieri Black Bathgate Junior 5

Year 5
9:00 Dunedin Tiger Sharks v AU Crazy Horses Kettle Park Jun 1
10:00 Kaikorai Black v Green Island Green Bishopscourt Jun 3
10:00 Southern Magpies v Taieri Gold Bathgate Jun 6
10:00 Taieri Blue v Kaikorai Blue Peter Johnstone Jun 4
10:00 Southern Ravens v Pirates Raiders Bathgate Jun 2
10:00 Pirates Skulls v Eastern Hancock Junior 3
10:00 Green Island Gold v West Taieri Wild Hogs Miller Park Junior 3

Year 4
10:00 Zingari Dragons v Taieri Blue Montecillo Jun 2
10:00 Pirates Jolly Rogers v Kaikorai Black Hancock Jun 4
10:00 Dunedin Blue Sharks v West Taieri Razorbacks Kettle Park Jun 2
9:00 Green Island Green v Taieri Gold Miller Park Junior 1
10:00 Harbour v Eastern Watson Park Jun 2
10:00 Kaikorai Blue v Green Island Gold Bishopscourt Jun 4
9:00 Southern v Green Island Black Bathgate Jun 5

Year 3
9:00 Dunedin Bull Sharks v AU Mustangs Kettle Park Junior 4
9:00 Harbour v Taieri Blue Watson Park Jun 1
9:00 Green Island Gold v Kaikorai Black Miller Park Jun 3
9:00 Green Island Green v Southern Miller Park Jun 2
9:00 Kaikorai Blue v Pirates Bandits Bishopscourt Jun 2
Eastern BYE

Year 2 Rippa
10:00 Dunedin Wobbegong Sharks v AU Foals Kettle Park Jun 4
9:00 Kaikorai Black v Pirates Blackswords Bishopscourt Jun 6
9:00 Green Island Green v Southern Miller Park Jun 4
10:00 Taieri Gold v Eastern Peter Johnstone Jun 3
10:00 Strath Taieri v Green Island Gold Middlemarch Jun 1
10:00 Green Island Black v Harbour Miller Park Jun 4
10:00 Zingari Dragons v Taieri Blue Montecillo Jun 3

Year 1 Rippa
9:00 Dunedin Goblin Sharks v AU Brumbies Kettle Park Jun 3
10:00 Strath Taieri v Taieri Blue Middlemarch Jun 2
10:00 Brighton v Green Island Black Brighton Jun 1
10:00 Pirates Buccaneers v West Taieri Piglets Hancock Junior 5
10:00 Taieri Gold v Harbour Peter Johnstone Jun 2
10:00 Southern Magpies v Kaikorai Black Bathgate Jun 7
10:00 Green Island Green v Eastern Miller Park Jun 5
Green Island Gold BYE

Results 29th May

Premiers lost to Taieri 22-10 (Roy Nepier Memorial)
Premier Dev v bye
Seniors lost to West Taieri 18-17 (Jack Stringer Memorial)
Magpies Premier Colts beat Alhambra-Union 38-15
Ravens Championship Colts lost to Kaikorai Undertakers 100-0

Match Report (courtesy of the ODT)
Taieri got out in front early and could not be caught by Southern at a wet and cold Bathgate Park.

With the rain bucketing down for most of the game, it was never going to be a free-flowing encounter. Taieri backed its forward pack and once impressive No8 Sam Fischli went over at the start of the second half to put his side ahead 19-3 the game was as good as won.

Southern gained more territory and possession in the last quarter of the game but the bodies were tired by then and the ground had cut up , making it tough to find some space.

Eventually the home side scored a try through winger Timoci Tavatavanawai, when he slipped past a couple of defenders near a ruck and scrambled over by the posts.

Taieri could not be stopped and kept banging away up front. Brayden Laing kicked a penalty near the end to extend the lead.

In the first half, Taieri scored four penalties through Cameron Millar which put it well in front at halftime. Southern was pinned back in its own half for most of the opening 40 minutes and scrambled well in defence.

Taieri locks Don Lolo and Ben Morris had strong games, as did Fischli, while Bob Martin was good at halfback as was Laing outside him.

Best for Southern were first five-eighth Riku Kitahara and winger Tavatavanawai while young lock Harry Taylor was into everything.

Other Scores:
Zingari-Richmond 21 Alhambra-Union 20
Kaikorai 22 Harbour 17
Dunedin 18 University 16