NZ Rugby Press Release: All rugby in New Zealand this weekend cancelled or postponed

Bunnings Warehouse NPC, Farah Palmer Cup (FPC) and Heartland Championship matches, as well as all community and school rugby this weekend has been cancelled or postponed, New Zealand Rugby (NZR) announced today.

The next rounds of Bunnings Warehouse NPC, FPC and Heartland Championship will be rescheduled to be played at a later date in the competition. No community rugby is to be played at any level however Provincial Unions and their local organising bodies will determine whether those matches are cancelled or postponed.
The Government announced on Tuesday 17 August that Auckland and Coromandel will remain at Alert Level 4 for a period of seven days, while the rest of New Zealand is at Alert Level 4 for a period of three days.

NZR General Manager Community Rugby Steve Lancaster said the decision had been made in consultation with Provincial Unions and the Players’ Association in the interests of wider public safety due to the latest COVID-19 community outbreak.

“Although it could be possible to play competitions and matches outside of Auckland and Coromandel if the COVID Alert Levels fell to Level 2 before Saturday, with level 4 restrictions not being lifted until midnight Friday at the earliest, we believe the responsible decision is to make an early call and keep people away from our fields and venues this weekend.
“We understand this decision will be disappointing for some of our stakeholders but are confident the rugby community will once again act in unity to play our part in keeping Aotearoa safe.”

NZR’s decision means Round 3 of the Bunnings Warehouse NPC, the opening round of the Bunnings Warehouse Heartland Championship, and Rounds 6 and 7 of the FPC Championship and Premiership respectively, will now be played at a later date in the competition.

Rescheduled match timings will be confirmed as soon as possible.
Lancaster said NZR would review the status of all competitions beyond this weekend after the Government’s next COVID update on Friday 20 August.

“Like all New Zealanders we will be guided by the Government and health authorities over the next seven days.”

Further information:
Follow New Zealand Rugby on twitter @nzrugby for all media releases and other important information.
Key contact:

Toby Robson
Media and Communications Manager
M: +64 (0)21 401 012
E: toby.robson@nzrugby.co.nz

Aimee Dykstra
Media and Communications Advisor
M: +64 (0)21 440 956
E: aimee.dykstra@nzrugby.co.nz

Otago NPC Games – For the love of the club initiative

The ORFU have initiated a rebate system for anyone buying Otago match tickets at Forsyth Barr Stadium this season.

When you buy online at Ticketek – nominate the Southern RFC and we receive a rebate per ticket purchased.
Please also pass this info on to all friends and relatives to nominate Southern when they purchase.

QR codes below in the link and our Southern Code is MAGPIES2021

ORFU - For the Love of Club Poster (A4)

[POSTPONED] Junior Rugby Draw – Final Week

Under 13
11:00 GI Grizzlies v Taieri Gold Hancock 1
10:00 Zingari Dragons v Kaikorai Demons Montecillo 1
9:00 Dunedin Hammerhead Sharks v Taieri Blue Kettle Park 1
9:00 Southern v Pirates Anchormen Bathgate Park 1

Year 7
12:30 Eastern v Kaikorai Demons Hancock 3
9:00 Dunedin Thresher Sharks v GI Grizzlies Kettle Park 2
9:00 Taieri Gold v AU Broncos Bayfield Park 1
9:00 Southern Pirates v Taieri Blue Hancock 1

Year 6
11:00 Pirates Whitepointers v Green Island Gold Hancock Junior 3
10:00 Taieri Gold v Kaikorai Blue Peter Johnstone 4
10:00 Harbour v West Taieri Boars Watson park Junior 1
10:00 Taieri Black v Kaikorai Black Peter Johnstone 3
10:00 West Taieri Tuskers v Southern Magpies Outram Junior 1
10:00 Taieri Blue v Kaikorai White Peter Johnstone 5
10:00 Green Island Green v Dunedin Mako Sharks Miller Park Junior 1
10:00 Eastern v Zingari Dragons Eastern Defaulted

Year 5
10:00 Green Island Gold v Kaikorai Blue Miller Park Jun 2
9:00 Pirates Skulls v Dunedin Tiger Sharks Hancock Junior 4
9:00 Pirates Raiders v Southern Magpies Hancock Junior 5
10:00 Kaikorai Black v West Taieri Wild Hogs Bishopscourt Jun 3
10:00 AU Crazy Horses v Taieri Gold Opoho Jun 1
10:00 Green Island Green v Southern Ravens Miller Park Jun 3
10:00 Taieri Blue v Eastern Eastern Defaulted

Year 4
10:00 Southern v Kaikorai Black Bathgate Jun 6
10:00 Zingari Dragons v West Taieri Razorbacks Montecillo Jun 2
10:00 Pirates Jolly Rogers v Taieri Gold Hancock Jun 5
10:00 Dunedin Blue Sharks v Eastern Kettle Park Jun 3
9:00 Green Island Green v Green Island Gold Miller Park Jun 4
10:00 Harbour v Green Island Black Watson Park Jun 2
10:00 Kaikorai Blue v Taieri Blue Bishopscourt Jun 4

Year 3
9:00 Pirates Bandits v AU Mustangs Hancock Junior 6
10:00 Southern v Dunedin Bull Sharks Bathgate Jun 3
9:00 Green Island Gold v Green Island Green Miller Park Jun 1
9:00 Harbour v Kaikorai Blue Watson Park Jun 1
10:00 Kaikorai Black v Taieri Blue Bishopscourt Jun 5
Eastern v BYE

Year 2 Rippa
10:00 AU Foals v Southern Opoho Junior 3
10:00 Taieri Blue v Eastern Eastern Defaulted
9:00 Pirates Blackswords v Green Island Black Hancock Jun 3
10:00 Zingari Dragons v Taieri Gold Montecillo Jun 3
10:00 Green Island Gold v Harbour Miller Park Jun 5
9:00 Kaikorai Black v Green Island Green Bishopscourt Jun 6
11:00 Strath Taieri v Dunedin Wobbegong Sharks Middlemarch Jun 1

Year 1 Rippa
10:00 Taieri Blue v Eastern Peter Johnstone Jun 2
10:00 West Taieri Piglets v AU Brumbies Outram Jun 2
9:00 Green Island Black v Pirates Buccaneers Miller Park Jun 5
10:00 Green Island Green v Green Island Gold Miller Park Jun 6
11:00 Strath Taieri v Dunedin Goblin Sharks Middlemarch Jun 2
10:00 Southern Magpies v Taieri Gold Bathgate Jun 1
10:00 Kaikorai Black v Brighton Bishopscourt Jun 6
Harbour v BYE

Under 5 Rippa
10:00 Brighton v Taieri Blue Brighton Jun 1
9:00 Pirates Sparrows v Green Island Gold Hancock Junior 1
9:30 Harbour Red v Green Island Green Sawyers Bay School
10:00 Harbour Blue v Dunedin Baby Sharks Sawyers Bay School
10:00 Taieri Gold v Kaikorai Black Peter Johnstone Jun 1
10:00 Green Island White v Zingari Baby Dragons Emerson Park Jun 1
9:30 Green Island Blue v Southern Magpies Emerson Park Jun 1
10:00 Green Island Kowhai v AU Baby Broncos Emerson Park Jun 2
10:00 Kaikorai Blue v Green Island Black Bishopscourt Jun 10

[POSTPONED] Closing Day/ Trophy Night is on this Saturday evening

Our annual ‘trophy night’ – where players, coaches, and officials are recognised for their efforts over the year, takes place this Saturday night at 6pm.
All supporters and members are welcome to attend and we hope all teams will turn out in force to close off the 2021 season.
The kitchen is open for food prior to the evening kicking off, with a $10 burger + free stubbie special available. Order this via your team’s FB page.

Junior Rugby Draw Sat 14th August – Clubrooms open from 4pm

Under 13
10:00 GI Grizzlies (1) v Kaikorai Demons (4) Miller Park 1
9:00 Taieri Gold (2) v Zingari Dragons (3) Peter Johnstone 1
10:00 Dunedin Hammerhead Sharks v Southern Kettle Park 1
10:00 Taieri Blue v Pirates Anchormen Peter Johnstone 3

Year 7
10:00 Dunedin Thresher Sharks (1) v Kaikorai Demons (4) Kettle Park 2
10:00 Eastern (2) v GI Grizzlies (3) Waikouaiti 1
10:00 AU Broncos v Taieri Blue North Ground
10:00 Southern Pirates v Taieri Gold Bathgate 1

Year 6
10:00 Pirates Whitepointers (1) v Kaikorai Blue (4) Hancock Junior 3
10:00 Green Island Gold (2) v Taieri Gold (3) Miller Park Junior 1
10:00 Southern Magpies v Harbour Bathgate Junior 5
10:00 West Taieri Boars v Kaikorai Black Outram Junior 1
10:00 Eastern v Taieri Black Waikouaiti Junior 1
10:00 Dunedin Mako Sharks v West Taieri Tuskers Kettle Park Junior 3
10:00 Zingari Dragons v Green Island Green Montecillo Junior 1
10:00 Taieri Blue v Kaikorai White Peter Johnstone Jun 5A

Year 5
10:00 Taieri Gold v West Taieri Wild Hogs Peter Johnstone Jun 5
10:00 Southern Magpies v Green Island Gold Bathgate Jun 6
10:00 Southern Ravens v AU Crazy Horses Bathgate Jun 3
10:00 Pirates Skulls v Kaikorai Blue Hancock Jun 4
10:00 Kaikorai Black v Pirates Raiders Bishopscourt Jun 3
10:00 Eastern v Green Island Green Waikouaiti Jun 2
10:00 Dunedin Tiger Sharks v Taieri Blue Kettle Park Jun 4

Year 4
10:00 Kaikorai Black v Green Island Black Bishopscourt Jun 4
10:00 Harbour v Zingari Dragons Watson Park Jun 1
9:00 Green Island Green v Dunedin Blue Sharks Miller Park Jun 2
10:00 Green Island Gold v Taieri Blue Miller Park Jun 2
10:00 Southern v Kaikorai Blue Bathgate Jun 4
10:00 Taieri Gold v Pirates Jolly Rogers Peter Johnstone Jun 4
10:00 Eastern v West Taieri Razorbacks Waikouaiti Jun 3

Year 3
9:00 Dunedin Bull Sharks v Pirates Bandits Kettle Park Jun 3
10:00 Eastern v Southern Waikouaiti Jun 4
9:00 Green Island Green v Green Island Gold Miller Park Jun 1
10:00 AU Mustangs v Harbour North Ground
10:00 Taieri Blue v Kaikorai Black PeterJohnstone Jun 3
Kaikorai Blue v BYE

Year 2 Rippa
9:00 Dunedin Wobbegong Sharks v Pirates Blackswords Kettle Park Jun 4
10:00 Green Island Black v Harbour Miller Park Jun 3
10:00 Taieri Gold v Strath Taieri Peter Johnstone Jun 2
10:00 Taieri Blue v Zingari Dragons Peter Johnstone Jun 5B
10:00 Eastern v Green Island Gold Waikouaiti Jun 5
10:00 Green Island Green v AU Foals Miller Park Jun 4
10:00 Kaikorai Black v Southern Bishopscourt Jun 6

Year 1 Rippa
10:00 Southern Magpies v Strath Taieri Bathgate Jun 1
10:00 AU Brumbies v Green Island Green Opoho Jun 1
10:00 Brighton v Dunedin Goblin Sharks Brighton Jun 1
10:00 Eastern v Harbour Waikouaiti Jun 6
10:00 Taieri Blue v Pirates Buccaneers Peter Johnstone Jun 6
10:00 Green Island Gold v Kaikorai Black Miller Park Jun 5
10:00 West Taieri Piglets v Green Island Black Outram Jun 2
Taieri Gold v BYE

Under 5 Rippa
10:00 AU Baby Broncos v Green Island Black Opoho Jun 2
10:00 Dunedin Baby Sharks v Green Island Green Kettle Park Jun 5
9:30 Green Island Kowhai v Pirates Sparrows Miller Park Jun 6
10:00 Taieri Gold v Green Island White Peter Johnstone Jun 1
10:00 Zingari Baby Dragons v Southern Magpies Montecillo Jun 2
10:00 Brighton v Harbour Blue Brighton Jun 2
10:00 Kaikorai Black v Green Island Gold Bishopscourt Jun 10
10:00 Harbour Red v Green Island Blue Sawyers Bay School
10:00 Taieri Blue v Kaikorai Blue Peter Johnstone Jun 7