Draw 3rd July

Premier v University, Otago University Oval, 2.45pm (VG Cavanagh Memorial)
Premier Development v University, Logan Park 6, 12.45pm
Seniors v Bye
Colts – no games University holidays

Junior Draw
Under 13
10:00 Pirates Anchormen v Southern Hancock 1
10:00 GI Grizzlies v Dunedin Hammerhead Sharks Bayfield Park 1
10:00 Kaikorai Demons v Taieri Blue Bishopscourt 1
9:00 Zingari Dragons v Taieri Gold Montecillo 1

Year 7
10:00 Taieri Blue v Taieri Gold Peter Johnstone 3
10:00 AU Broncos v Eastern North Ground
10:00 Kaikorai Demons v Southern Pirates Bishopscourt 2
10:00 Dunedin Thresher Sharks v GI Grizzlies Kettle Park 1

Year 6
10:00 West Taieri Boars v Eastern Outram Junior 1
10:00 Taieri Black v Pirates Whitepointers Peter Johnstone Jun 4
10:00 Harbour v Kaikorai Black Watson park Junior 1
9:00 Taieri Blue v Taieri Gold Peter Johnstone Jun 4A
10:00 Green Island Green v Dunedin Mako Sharks Miller Park Junior 1
10:00 Zingari Dragons v Kaikorai Blue Montecillo Junior 1
10:00 Kaikorai White v Green Island Gold Bishopscourt Jun 3
10:00 Southern Magpies v West Taieri Tuskers Bathgate Junior 5

Year 5
10:00 West Taieri Wild Hogs v Green Island Green Outram Junior 2
10:00 Green Island Gold v Taieri Gold Oval Junior 1
10:00 Taieri Blue v Pirates Skulls Peter Johnstone Jun 4B
10:00 Pirates Raiders v Eastern Hancock Junior 3
10:00 AU Crazy Horses v Kaikorai Blue Opoho Jun 3
10:00 Kaikorai Black v Southern Magpies Bishopscourt Jun 4
10:00 Southern Ravens v Dunedin Tiger Sharks Bathgate Jun 6

Year 4
10:00 Kaikorai Black v West Taieri Razorbacks Bishopscourt Jun 5
10:00 Taieri Gold v Kaikorai Blue Peter Johnstone Jun 5A
10:00 Green Island Gold v Green Island Black Miller Park Jun 3
10:00 Taieri Blue v Eastern Peter Johnstone Jun 5B
10:00 Pirates Jolly Rogers v Harbour Hancock Jun 4
9:00 Green Island Green v Zingari Dragons Oval Junior 2
10:00 Southern v Dunedin Blue Sharks Bathgate Jun 3

Year 3
10:00 Green Island Gold v Eastern Miller Park Jun 4
9:00 Taieri Blue v Pirates Bandits Peter Johnstone Jun 5
9:00 Green Island Green v AU Mustangs Miller Park Jun 2
10:00 Southern v Kaikorai Black Bathgate Jun 4
10:00 Dunedin Bull Sharks v Kaikorai Blue Kettle Park Jun 1
Harbour v BYE

Year 2 Rippa
10:00 Green Island Black v Zingari Dragons Miller Park Jun 5
9:00 Taieri Blue v Pirates Blackswords Peter Johnstone Jun 3
10:30 Strath Taieri v Eastern Middlemarch Jun 1
9:00 Green Island Green v Green Island Gold Miller Park Jun 5
10:00 Harbour v Kaikorai Black Watson Park Jun 2
10:00 Southern v Dunedin Wobbegong Sharks Bathgate Jun 2
10:00 Taieri Gold v AU Foals Peter Johnstone Jun 2

Year 1 Rippa
10:00 Strath Taieri v Green Island Green Middlemarch Jun 2
10:00 Brighton v Harbour Brighton Jun 1
10:00 Green Island Gold v West Taieri Piglets Miller Park Jun 2
10:00 Dunedin Goblin Sharks v Green Island Black Kettle Park Jun 2
10:00 Taieri Gold v Pirates Buccaneers Peter Johnstone Jun 3
10:00 Kaikorai Black v Taieri Blue Bishopscourt Jun 6
10:00 Southern Magpies v Eastern Bathgate Jun 1
AU Brumbies v BYE

Under 5 Rippa
9:30 Taieri Blue Pirates Sparrows Peter Johnstone Jun 1
10:00 Dunedin Baby Sharks Green Island Kowhai Kettle Park Jun 3
10:00 Kaikorai Black Green Island White Bishopscourt Jun 10
10:00 Zingari Baby Dragons Taieri Gold Montecillo Jun 2
9:30 Green Island Gold Green Island Black Miller Park Jun 6
10:00 Green Island Green Green Island Blue Miller Park Jun 6
10:00 Southern Magpies Harbour Blue Bathgate Park Jun 7
9:30 AU Baby Broncos Brighton Opoho Jun 3
10:00 Harbour Red Kaikorai Blue Sawyers Bay School

Results 26th June

Premier beat Harbour 14-9
Seniors beat Toko 58-0
Prem Dev v bye
Colts on Uni Hols

Premier Match Report (Courtesy of the ODT)

One step forward. One step down … deep down.

Ankle deep mud does not make for great rugby.

But it did produce a tense melee at Bathgate Park, from which Southern emerged a 14-9 victor against Harbour.

The win has helped strengthen Southern’s claim to a playoffs spot and weakened the Hawks’ prospects.

The game fell into an obvious pattern. Each side played for territory and waited for opportunities to kick penalties.

The Hawks lost a major piece in the early exchanges.

Powerful loose forward Sione Misiloi picked up a head knock from the very first collision of the game.

Veteran Southern prop Hisa Sasagi was lured out of retirement this season after answering an SOS from Otago.

He put in a very solid 50-minute shift and had a hand in the only try of the game.

However, his return to blue and gold may be in doubt after he picked up what is understood to be a fractured cheek bone.

Halfback Wilson Driver skipped over from the base of a dominant scrum.

The sides traded penalties and Southern went into the break with a 8-3 lead.

The Hawks responded with two penalties to impressive first-five Joshua Robertson-Weepu to take the lead.

But Southern maintained an edge up front and spent more time in Harbour’s 22 than its own.

The penalties came — two of them — and that was enough to clinch the win.

It was a day when you wore your workload and Southern No 8 Mika Mafi was muddier than anyone else except perhaps his opposite, Charles Elton, who had a very solid game in his second match back after a long injury break.

Other Results:
Green Island 35 Kaikoari 12
University 38 Alhambra-Union 10
Taieri 22 Dunedin 3

Buy Otago NPC Tickets and benefit our Club

From the ORFU:
The aim of the initiative is to return money directly to Clubs and Referees within the Otago province through allocating funds from every ticket sold online to an Otago NPC/FPC home game. People who purchase online either an Otago Rugby Season Membership or a Match Day ticket will be able to nominate which of Otago’s 33 Clubs or Otago Rugby Referees Association (ORRA) they wish to support.

Clubs and Referees play a vitally important role in supporting grassroots rugby across the province and the ORFU is confident that this initiative will see funds going directly back to these groups, while also attracting more people to home games at Forsyth Barr Stadium who will know that they are supporting Otago NPC/FPC teams as well as the community game.

“This is Otago Rugby’s version of crowdfunding for its clubs and referees” said ORFU General Manager, Richard Kinley. “For fans, this is something we hope they very much get in behind and get a kick out of, supporting both club and province simply by attending a game of Rugby.”

“This is a fantastic opportunity for all rugby fans, for more information on how to support your clubs and referees this NPC/FPC season, simply visit the ORFU website for step by step instructions” Kinley adds.
Financial modelling indicates that this initiative will return between $30,000 and $50,000 back to the grassroots level of the game, namely the Clubs and Referees within the Otago Province. Click here

The ORFU believe that this is the first time that this type of initiative has been implemented across the Provincial Unions in New Zealand.
2021 Season Memberships are available this Friday 21st June.
Individual Ticket Portal goes LIVE on Monday 28th June.

Draw 26th June

Premier v Harbour, Bathgate Park 1, 2.45pm
Seniors v Toko, Bathgate Park 2, 2.45pm
Premier Dev v Bye
No Colts games – University Holidays

Junior Draw:
Under 13
9:00 Taieri Gold v Pirates Anchormen Peter Johnstone 3
10:00 Kaikorai Demons v Gi Grizzlies Miller Park 1
10:00 Southern v Taieri Blue Bathgate Park 1
10:00 Dunedin Hammerhead Sharks v Zingari Dragons Kettle Park 1

Year 7
10:00 Eastern v Taieri Blue Waikouaiti 1
10:00 Taieri Gold v Dunedin Thresher Sharks Peter Johnstone 4
9:00 GI Grizzlies v Kaikorai Demons Miller Park 1
10:00 Southern Pirates v AU Broncos Hancock Park 1

Year 6
10:00 Pirates Whitepointers v West Taieri Boars Hancock Junior 3
10:00 Green Island Gold v Taieri Black Miller Park Junior 1
10:00 Eastern v Harbour Waikouaiti Junior 1
10:00 West Taieri Tuskers v Taieri Blue Outram Junior 1
10:00 Kaikorai Black v Green Island Green Bishopcourt Jun 1
10:00 Dunedin Mako Sharks v Zingari Dragons Kettle Park Junior 1
9:00 Taieri Gold v Kaikorai White Peter Johnstone Jun 5A
10:00 Kaikorai Blue v Southern Magpies Bishopscourt Jun 2

Year 5
10:00 Kaikorai Blue v Pirates Raiders Bishopscourt Jun 3
10:00 Pirates Skulls v Green Island Gold Hancock Junior 4
10:00 Green Island Green v AU Crazy Horses Miller Park Jun 2
10:00 Eastern v Kaikorai Black Waikouaiti Jun 2
10:00 Taieri Gold v Southern Ravens Peter Johnstone Jun 5B
10:00 Southern Magpies v Taieri Blue Bathgate Jun 3
10:00 Dunedin Tiger Sharks v West Taieri Wild Hogs Kettle Park Jun 2

Year 4
10:00 Kaikorai Black v Kaikorai Blue Bishopscourt Jun 4
10:00 West Taieri Razorbacks v Southern Outram Jun 2
10:00 Taieri Gold v Zingari Dragons Peter Johnstone Jun 4
10:00 Eastern v Pirates Jolly Rogers Waikouaiti Jun 3
10:00 Green Island Gold v Dunedin Blue Sharks Miller Park Jun 3
9:00 Green Island Black v Green Island Green Miller Park Jun 3
10:00 Taieri Blue v Harbour Peter Johnstone Jun 5

Year 3
9:00 Kaikorai Blue v Green Island Green Bishopscourt Jun 5
9:00 Pirates Bandits v Green Island Gold Hancock Junior 5
10:00 Eastern v Taieri Blue Waikouaiti Jun 4
10:00 Dunedin Bull Sharks v Harbour Kettle Park Junior 3
10:00 AU Mustangs v Southern Opoho Jun 1
Kaikorai Black v BYE

Year 2 Rippa
10:00 Green Island Black v Green Island Gold Miller Park Jun 4
10:00 Eastern v Southern Waikouaiti Jun 5
10:00 Zingari Dragons v Strath Taieri Montecillo Jun 1
9:00 Pirates Blackswords v Harbour Hancock Jun 3
10:00 Dunedin Wobbegong Sharks v Green Island Green Kettle Park Jun 4
10:00 Taieri Blue v AU Foals Peter Johnstone Jun 3
10:00 Kaikorai Black v Taieri Gold Bishopscourt Jun 6

Year 1 Rippa
10:00 Pirates Buccaneers v Southern Magpies Hancock Junior 5
10:00 Eastern v Kaikorai Black Waikouaiti Jun 6
10:00 Green Island Green v Taieri Gold Miller Park Jun 5
10:00 Taieri Blue v Dunedin Goblin Sharks Peter Johnstone Jun 2
10:00 Harbour v Green Island Gold Watson Park Jun 1
10:00 AU Brumbies v Strath Taieri Opoho Jun 2
10:00 West Taieri Piglets v Brighton Outram Jun 3
Green Island Black v BYE

Under 5 Rippa
10:00 Taieri Blue v Green Island Blue Peter Johnstone Jun 1
9:00 Green Island White v Dunedin Baby Sharks Miller Park Junior 6
9:30 Green Island Kowhai v Kaikorai Black Miller Park Junior 6
10:00 AU Baby Broncos v Zingari Baby Dragons Opoho Jun 3
10:00 Harbour Blue v Green Island Gold Watson Park Jun 2
10:00 Brighton v Green Island Green Brighton Jun 1
10:00 Green Island Black v Southern Magpies Miller Park Junior 6
9:30 Pirates Sparrows v Harbour Red Hancock Junior 6
10:00 Kaikorai Blue v Taieri Gold Bishopscourt Jun 10