Results – 17th July

Premiers lost to Green Island 28-17. Eliminated from playoffs (Top 6)
Seniors beat Strath Taieri 26-15 (Top 6 playoff)
Magpie Colts beat Taieri 34-10
Ravens Colts lost to Taieri 24-0

14th July:
Ravens Colts lost to University Gold 20-19

Other Premier Results:
Taieri beat Kaikorai 34-11
University beat Harbour 37-35

Match Report Courtesy of the ODT:
Green Island took a punt on holding back its star trio until halftime and Southern had the bigger stack of chips at the break.

It led 14-7 at Miller Park and the foundation for an upset in the top-six playoff match had been established.

But the moment James Arscott started snapping off passes and Dylan Nel began hitting rucks, the momentum swung.

Midfielder Ray Nu’u arguably made the largest impact in the 28-17 win, though.

He was in devastating form. When he was not bumping off tackles, he was flicking on offloads.

Nu’u combined nicely with centre Levi Harmon to get in behind the Southern defence early in the second spell.

Arscott cleared the rucks quickly and veteran front-rower Peter Mirrielees eventually got himself to the front of the queue and crashed over for a try in his 250th premier appearance.

Loose forward Sean Jansen nabbed several lineout steals and pilfered another off the Magpies to set up Green Island’s third try.

That great work was eventually rewarded when he drove over from close range moments later.

Jakob Te Hiwi got on the end of the line to complete the scoring for Green Island and round off an impressive second half for the home side.

Southern had its moments. Fullback Obey Samate drilled four penalties.

Experienced No8 Mika Mafi made some probing runs, while fellow loose forward Bradley Horne made some crucial tackles.

First five Riku Kitahara had some nice touches as well.

Green Island was too good with the A team on, though. But the reason it delayed the entry of Nel, Arscott and Nu’u is because the three are likely to be missing for the semifinal against Kaikorai this weekend. Otago duties call and Green Island is a different side without them.

The Black & White Ball this Saturday night!

Our annual social event that can’t be missed:

7PM – late (doors open 6.30pm)
DJ all night
Complimentary drink on arrival
Single ticket $30 || Double Ticket $50
Nibbles provided.
Door Sales only (cash)
Attire: Formal (no exceptions)
Bus to leave between 10.30-10.45pm to Octagon and OUSA

Draw 17th July

Premiers v Green Island (Quarter Final 6 v 1), Miller Park 1, 2.45pm
Seniors v Strath Taieri (Quarter Final 4 v 3), Middlemarch, 2.45pm
Premier Magpie Colts v Taieri, Peter Johnstone Park 1, 12.45pm
Championship Ravens Colts v Taieri, Bathgate Park 1, 12.45pm

Wed 14th July
Championship Raven Colts v University Gold, Logan Park 6, 6.30pm

Results – 10th July

Premiers beat Alhambra-Union 18-15 (Qualified for playoffs in 6th spot)
Premier Dev lost to Green Is 33-7 (Season finished – 7th place)
Senior beat Zingari 19-12
Colts on Uni holidays

Premier Results:
Kaikorai 43 Zingari-Richmond 10
Harbour 18 Taieri 17
University 27 Green Island 24

Final Points tables Premiers:
1st Green Island 32
2nd University 26
3rd Taieri 24
4th Kaikorai 23
5th Harbour 22
6th Southern 21

7th Dunedin 21
8th Alhambra-Union 12
9th Zingari 4

Match Report (Courtesy of the ODT):
Southern fullback Obey Samate has probably never kicked a more important penalty.

With his side’s season teetering in the balance, he somehow guided the ball between the sticks to help seal an 18-15 win over Alhambra-Union at Bathgate Park.

In dry conditions, the shot would have been easy enough. But getting a foothold on the surface was like climbing a slide in nylon socks: one set up and a couple back.

He took his time, made sure of his footing and drilled it. And that was the difference.

The win helped Southern clinch the final playoff spot.

Alhambra-Union opened the scoring when big No8 Delaney McKenzie crashed over.

Southern struck back immediately, mercurial winger Mackenzie Haugh slipping over in the corner.

He was in again later in the half when Josh Buchan took the ball to the line and got a nice offload to Paul Tupai, who shovelled it out to Haugh.

Southern led 12-10 at the break. But AU answered back through Highlanders hooker Liam Coltman.

Coltman played at openside and it was a good day to have a hooker in that spot. He wrestled his way over from close range to level the score 15-15 with 15 minutes remaining.

Samate hit the winning penalty with about five minutes remaining.

Bradley Horne nabbed a lot of ball for Southern at the front of the lineout and Mika Mafi hit the ball up strongly, while Highlanders outside back Jona Nareki was a constant threat. He made several telling breaks and also skipped through a tackle to score in the first half.

Draw 10th July + 14th July

Premiers v Alhambra Union, Bathgate Park 1, 2.15pm
Premier Dev v Green Island, Bathgate Park 2, 12.30pm
Seniors v Zingari, Montecillo 2, 2.15pm
Magpies Premier Colts – No Games – Uni Hols
Ravens Championship Colts – No Games – Uni Hols

Wed 14th July
Ravens Championship Colts v University Gold (Field/ Time to be confirmed)

Junior Draw Sat 10th July:
Under 13
10:00 Southern v Taieri Blue Bathgate Park 1
9:00 Dunedin Hammerhead Sharks v Zingari Dragons Kettle Park 2
10:00 Kaikorai Demons v GI Grizzlies Bishopscourt 1
9:00 Taieri Gold v Pirates Anchormen Peter Johnstone 4

Year 7
10:00 Eastern v Taieri Gold Waikouaiti 1
10:00 Taieri Blue v AU Broncos Peter Johnstone 5
10:00 Dunedin Thresher Sharks v Kaikorai Demons Kettle Park 2
10:00 GI Grizzlies v Southern Pirates Bayfield Park 1

Year 6
10:00 Pirates Whitepointers v Green Island Green Hancock Junior 3
10:00 Eastern v Green Island Gold Waikouaiti Junior 1
10:00 Taieri Gold v West Taieri Boars Peter Johnstone Jun 5
10:00 Kaikorai Black v Taieri Black Bishopscourt Jun 3
10:00 West Taieri Tuskers v Harbour Outram Junior 1
10:00 Dunedin Mako Sharks v Kaikorai Blue Kettle Park Junior 3
10:00 Zingari Dragons v Southern Magpies Montecillo Junior 1
10:00 Kaikorai White Taieri Blue * Kaik defaulted to Taieri *

Year 5
10:00 Pirates Skulls v AU Crazy Horses Hancock Junior 4
10:00 Eastern v West Taieri Wild Hogs Waikouaiti Jun 2
10:00 Kaikorai Black v Green Island Gold Bishopscourt Jun 4
10:00 Kaikorai Blue v Southern Ravens Bishopscourt Jun 5
10:00 Taieri Gold v Green Island Green Peter Johnstone Jun 4
10:00 Pirates Raiders v Taieri Blue Hancock Junior 5
10:00 Dunedin Tiger Sharks v Southern Magpies Kettle Park Jun 4

Year 4
10:00 West Taieri Razorbacks v Taieri Blue Outram Jun 2
9:00 Kaikorai Blue v Dunedin Blue Sharks Bishopscourt Jun 3
10:00 Eastern v Green Island Gold Waikouaiti Jun 3
10:00 Zingari Dragons v Pirates Jolly Rogers Montecillo Jun 2
10:00 Harbour v Kaikorai Black Watson Park Jun 1
10:00 Green Island Black v Taieri Gold Bayfield Park Junior 1
9:00 Southern v Green Island Green Bathgate Jun 5

Year 3
10:00 Eastern v Southern Waikouaiti Jun 4
9:00 Pirates Bandits v Green Island Green Hancock Junior 4
9:00 Kaikorai Black v Dunedin Bull Sharks Bishopscourt Jun 4
10:00 AU Mustangs v Harbour Opoho Jun 3
10:00 Kaikorai Blue v Green Island Gold Bishopscourt Jun 6
Taieri Blue BYE

Year 2 Rippa
10:00 AU Foals v Southern Opoho Jun 1
10:00 Eastern v Taieri Blue Waikouaiti Jun 5
9:00 Pirates Blackswords v Green Island Black Hancock Jun 3
10:00 Zingari Dragons v Taieri Gold Montecillo Jun 3
10:00 Green Island Gold v Harbour Miller Park Jun 4
9:00 Kaikorai Black v Green Island Green Bishopscourt Jun 6
10:00 Dunedin Wobbegong Sharks v Strath Taieri Kettle Park Jun 5

Year 1 Rippa
10:00 Eastern v Taieri Blue Waikouaiti Jun 6
10:00 West Taieri Piglets v AU Brumbies Outram Jun 3
10:00 Green Island Black v Pirates Buccaneers Emerson Park Jun 1
10:00 Green Island Green v Green Island Gold Emerson Park Jun 2
10:00 Dunedin Goblin Sharks v Strath Taieri Kettle Park Jun 6
10:00 Southern Magpies v Taieri Gold Bathgate Jun 1
9:00 Kaikorai Black v Brighton Bishopscourt Jun 5
Harbour BYE

Under 5 Rippa
10:00 Brighton v Taieri Blue Brighton Jun 1
9:30 Pirates Sparrows v Green Island Gold Hancock Junior 6
9:30 Harbour Red v Green Island Green Watson Park Jun 2
10:00 Harbour Blue v Dunedin Baby Sharks Watson Park Jun 2
10:00 Taieri Gold v Kaikorai Black Peter Johnstone Jun 1
9:00 Green Island White v Zingari Baby Dragons Miller Park Jun 6
9:30 Green Island Blue v Southern Magpies Miller Park Jun 6
10:00 Green Island Kowhai v AU Baby Broncos Miller Park Jun 6
10:00 Kaikorai Blue v Green Island Black Bishopscourt Jun 10